Dolegliwości alfabetycznie
 
papieros elektroniczny

" Imbir lekarski "

 

Sękate kłącze tej rośliny o charakterystycznym, pikantnym smaku jest jednym z najczęściej stosowanych i najlepiej zbadanych domowych leków. Blisko spokrewniony z innymi przyprawami - ostryżem długim (kurkumą) i kardamonem malabarskim — imbir jest używany do celów leczniczych i jako przyprawa od co najmniej 5000 lat. Na całym świecie znany jest z właściwości łagodzenia wymiotów, porannych nudności oraz innych dolegliwości trawiennych, na które nie zawsze pomagają nowoczesne leki. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat potencjalne zastosowania imbiru znacznie wykroczyły poza okolice brzucha. Bez względu na to, czy masz rozstrój żołądka, dreszcze czy jesteś przeziębiony, pomóc ci może imbir lekarski. Możesz go przyjmować w postaci herbatki, tabletki lub kandyzowany w cukrze. Możesz też dodawać go do jedzenia lub pogryzać imbirowe "orzeszki". Wiele leczniczych ziół trzeba stosować w dużych ilościach, aby odnieść korzyść dla zdrowia. Z imbirem jest inaczej, ponieważ ilość, jaką dodasz do curry lub dania chińskiego, łatwo dorówna lub nawet przewyższy dawkę stosowaną w suplementach.

Na co jest dobry?
ból zęba
bóle głowy
chorobę wrzodową
kaszel
migreny
niestrawność
nudności
pokrzywkę
problemy menstruacyjne
przeziębienie, grypę
swędzenie
wiatry i wzdęcia
wysokie stężenie cholesterolu
zapalenie stawów
zapalenie torebki, zapalenie ścięgna
zespół jelita drażliwego
zgzgę

Smiech to zdrowie. Zafunduj sobie chwilę w której na pewno uśmiejesz się po pachy. Kliknij Tutaj »

Środek łagodzący na żołądek
Imbir należy do najskuteczniejszych leków na chorobę lokomocyjną oraz pospolite rozstroje żołądka. Badania wykazały, że działa równie dobrze jak niektóre środki przeciw nudnościom. W pewnym słynnym badaniu naukowcy przypięli ochotników w obracających się krzesłach i zabrali ich na "przejażdżkę". Ci, którym podano farmaceutyczny lek przeciw nudnościom, wytrzymali tylko 4 i 1/2 minuty, a potem błagali, aby ich zatrzymać. Z kolei osoby, którym podano imbir, wytrzymały 6 minut i miały mniejsze nudności niż grupa przyjmująca lek. Związki chemiczne, nadające imbirowi pikantny smak — głównie gingerol i szogaol — wydają się zmniejszać skurcze jelit, zobojętniają kwasy trawienne i hamują ośrodek wymiotny w mózgu. Lekarze często zalecają imbir dla zapobiegania nudnościom, ponieważ nie powoduje on senności, co może mieć miejsce w przypadku leków chemicznych. Imbir stosowany był już nawet dla zmniejszenia nudności towarzyszących chemioterapii, a także pooperacyjnych. Imbir lekarski jest znacznie skuteczniejszy w zapobieganiu nudnościom niż w ich hamowaniu. Jeśli na przykład masz skłonność do choroby lokomocyjnej, powinieneś przyjąć imbir, zanim wsiądziesz do samochodu lub znajdziesz się na pokładzie promu czy statku. Przyjmuj 1/4 łyżeczki sproszkowanego imbiru, gram imbiru w postaci kapsułki lub centymetrowy plasterek świeżego kłącza imbiru przynajmniej 20 minut przed podróżą.

Ochrona całego organizmu
Imbir jest najbardziej rozpowszechniony jako środek przeciw nudnościom i rozstrojom żołądka, istnieją jednak dowody, że przynosi też wiele innych korzyści. Na przykład może:
Przeciwdziałać migrenom Duńscy badacze dowiedli, że 1/3 łyżeczki świeżego lub sproszkowanego imbiru, przyjęta przy pierwszych oznakach migreny, może zmniejszyć jej nasilenie przez hamowanie prostaglandyn — związków chemicznych, które powodują stan zapalny w naczyniach krążenia mózgowego. W przeciwieństwie do aspiryny i pokrewnych jej leków imbir blokuje jedynie te rodzaje prostaglandyn, które wywołują stan zapalny, a nie te, które pełnią pożyteczne funkcje, jak wzmacnianie śródbłonka żołądka.
Łagodzić bóle stawów Te same prostaglandyny, które przyczyniają się do migrenowego bólu, powodują także obrzęki stawów u osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów lub zapalenie kostno-stawowe. W pewnym badaniu 56 osób stwierdzono, że imbir lekarski złagodził objawy u 55 procent chorych na zapalenie kostno-stawowe i u 74 procent osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Wielokrotne przykładanie zmiażdżonego kłącza imbiru do skóry może przynieść dodatkową ulgę poprzez uszczuplenie zasobów substancji P — neuroprzekaźnika, który przekazuje sygnały bólu do rdzenia kręgowego i ostatecznie do mózgu.
Zmniejszać zakrzepy krwi Lekarze często zalecają pacjentom przyjmowanie aspiryny co drugi dzień, ponieważ "rozrzedza" ona krew, uniemożliwiając agregację płytek krwi, komórkowatych struktur, które mogą powodować zakrzepy, zwiększając w ten sposób ryzyko zawału serca. Imbir ma podobne działanie, jednak nie powoduje rozstroju żołądka, wywoływanego często przez aspirynę (oczywiście jeśli twój żołądek nie jest wrażliwy na imbir lub nie zjadasz go zbyt dużo).
Zmniejszać duszność towarzyszącą przeziębieniom Imbir może hamować wytwarzanie przez organizm substancji, które prowadzą do skurczu oskrzeli i do gorączki. Gingerole w imbirze działają też jako naturalne substancje przeciwkaszlowe.
Obniżać stężenie cholesterolu Badania laboratoryjne sugerują, że imbir zmniejsza wchłanianie cholesterolu przez organizm i ułatwia jego wydalanie.
Łagodzić skurcze menstruacyjne Związki chemiczne w imbirze działają przeciwskurczowo. Hamują bolesne skurcze macicy, a także mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

Smiech to zdrowie. Zafunduj sobie chwilę w której na pewno uśmiejesz się po pachy. Kliknij Tutaj »

Wiele potsaci imbir
Imbir może być przetworzony w dowolny sposób, a jego czynne składniki nie tracą swej mocy. Wielu ludzi woli kapsułki z imbirem, ponieważ łatwo je przyjmować i stanowią skoncentrowane (i mierzalne) źródło związków chemicznych zawartych w imbirze. Zwyczajowa dawka to 100—200 miligramów 3 razy dziennie. Oto lecznicze ilości innych postaci imbiru:
Centymetrowy plasterek kłącza imbiru. Starcie imbiru uwolni więcej czynnych składników niż pokrojenie w plastry lub posiekanie. Ważne jest, aby kupować imbir, gdy jest świeży. Nie kupuj kłączy imbiru, które mają miękkie plamy lub spleśniałą, pomarszczoną skórkę.
Łyżeczka sproszkowanego imbiru.
1—2 kawałki kandyzowanego imbiru.
Filiżanka herbatki imbirowej zaparzona z torebki lub 1/2 łyżeczki startego kłącza. Parz w filiżance gorącej wody.
Duża szklanka (350 mililitrów) naturalnego piwa imbirowego. Sprawdź jednak na etykiecie, czy zawiera ono prawdziwy imbir, a nie jest tylko sztucznie aromatyzowane.

 

Wykonanie: oT-To.pl